|  | 

Barkod Sistemleri

Rfid Etiket

RFID etiketleri içinde bulunan sistem sayesinde belirli bir mesafeden dahi ürünle ilgili bilgi alabildiğimiz bir etiket türüdür. Fakat diğer etiketlerle mukayese edildiğinde artıları çok fazladır. Çünkü bu etiket diğerlerinden daha teknolojiktir. Teknoloji bir etikete ne kadar etki edebilir diye sorduğumuzda eğer RFID’ye bakarsak anlayabiliriz. Çünkü insanın yapacağı görevleri dahi üstlenebilen bu etiket sayesinde iş ortamında rahatlıkla sağlamaktadır. Görev dağılımı yapılsa en büyük görevleri üstlenecek şekilde hazırlanmış olan bir iş arkadaşı niteliğindedir.

Kullanıcıların istekleri doğrultusunda onların hayal güçlerine göre hazırlanabilmektedir. Günümüz koşullarındaki her güncel bilgiye entegre olabilen bu etiketler sayesinde iş hayatınız kolaylaşacaktır. Üretilip piyasaya sunulmasındaki en büyük ilke müşteri memnuniyetini ve güler yüzünü sağlamak olmuştur ve nitekim de bunu başarmaktadır.

Özellikle yurt dışında her alanda kullanılan bu akıllı etiketler Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok çeşitli alanlarda iş kolaylığı sağlamakta ve yardımcı görevi üstlenmektedir.

Bu etiketlerin kendine özgü belirli bir kapasitesi bulunmaktadır ve bu kapasite doğrultusunda içine bilgi yüklemesi yapılır. Aynı zamanda bu etiketlerin kimlik numarası da vardır. Gizlilik konusunda son derece dikkatli davranan bu etiket iyi bir sır tutucudur da. Kullanıcıları tarafından girilen bilgiler kullanıcıları izin vermediği takdirde kimse tarafından görülemez.

Şöyle bir çevremize baktığımız da bu etiketlerin nerelerde ne amaçla kullanılmış olduğunu göreceğiz. Tekstil atölyelerini düşünelim her işçinin kendi adında bir kartı vardır, iş yerine girişinde ve çıkışında bu kartı barkod okuyucu sisteme tutar ve bilgilerinin oraya kaydedilmesini sağlar. Ay başı geldiğinde giriş çıkışlar bu kart sayesinde bilgisayar ortamından kontrol edilir ve hatta bilgisayar bu saatlere göre ücretlendirmeyi yapar müdür ise sadece para verme kısmı ile ilgilenir. İşte sistem artık bu şekilde ilerlemektedir. Önceden belirli bir defter tutulurdu ve gelmediği zamanlar oraya yazılır daha sonra o defter üzerinden ücretlendirmeler yapılırdı ama bunlar ne kadar güvenliydi? İşte tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak için RFID etiketi kullanmamız gerekir. Başarısı her geçen gün artan bu etiketi tercih edecek kullanıcıların da başarısı artacaktır.

rfid-etiket

ABOUT THE AUTHOR