|  | 

Spor Gündemi

Bireysel Spor Dalları

Hepimiz az çok sporla uğraşıyoruzdur. “Spor yapmak” amaçlı olmasa da gün içerisinde yürüyüşler, koşular yapıyor, eğlenmek için voleybol, futbol, basketbol oynuyoruz. Bunları yaparken takım olarak mı yoksa tek başımıza mı olacağına kendimiz karar veriyoruz. Kimimiz yalnız yapacağı spordan hoşlanırken, kimi takım çalışması, maç gibi olaylara değer verir. İşte bazı sporlar bireysel, bazı sporlar da takımla yapıldığından bunları kısaca açıklamak istedik.

Bireysel sporlar arasında, atletizm, boks, bilek güreşi, bovling, bisiklet, dağcılık, dart, dövüş sporları, eskrim, golf, halter, kayak, masa tenisi, motor, serbest dalış, snowboard, sörf, tenis, yüzme vs sayılabilir. Bu sporlara kısaca değinmek gerekirse: Atletizm, belli pistlerde zamana veya yola bağlı olarak ayrılan yarışlarda en hızlı koşanın kazandığı bir spordur. Boks, bireysel olarak kendini geliştiren boksörün, belli kurallar çerçevesinde rakibine vurarak puan alması ve rakibinin puan almasını engellemesidir. Bilek güreşi, rakiplerin karşı tarafın kullandığı elin diğerini kullanarak elin üstünü yere değdirmeye çalıştıkları bir spordur. Bovling, dizilen genellikle sayıları 8 tane olan pinlerin, üç delikli büyük ve ağır bir topu o parkurdan el ile atılarak devrilmeye çalışılmasıdır. Bisiklet, pek çok dalı olan bu sporda amaç engelleri aşarak en kısa sürede bitiş çizgisine varmaktır. Dağcılık, belli ekipmanlarla, bir dağın yamaçlarından itibaren tırmanmaya ve zirveye ulaşmaya dayalı bir spordur. Dart, bir eğlence sporudur ve dilimlere ayrılarak puanlandırılmış, yuvarlak bir tahtanın merkezini hedef alan atışlar yapmaya dayanan bir spordur. Dövüş sporları, genellikle pek çok türü olan bu sporlarda ortak amaç, belli tekniklerle ve kurallar çerçevesinde rakibi alt etmeyi esas alır. Eskrim, üç farklı silahla oynanan ve kurallar dahilinde rakibe dokunan kılıç darbelerinin puan aldığı bir spordur. Golf, ucu yatay ve düz olan bir sopa yardımıyla bir topu, sırasıyla ve belli atış haklarıyla bir set boyunca deliklere sokmaktır. Halter, ağırlık kaldırmaya dayanan bir spordur. Kayak, yüksek bir zirveden aşağı bir tahta üzerinde kaymayı esas alan kış sporudur.

Diğer sporlar da bireysel gelişmeye bağlı olan ve takım çalışması gerektirmeyen sporlardır ve belli kurallar içinde hedefe ulaşmayı esas almaktadırlar.

bireysel-spor-dallari

ABOUT THE AUTHOR